Kunst uit een nalatenschap: taxeren, verdelen of verkopen
- 23 uur geleden
- 2 minuten om te lezen
'Fijn Peter, we weten nu wat de objecten uit de nalatenschap van onze ouders waard zijn. We kunnen beginnen met de verdeling.'
Dat is een reactie die ik na een taxatie graag hoor. Een objectieve waardebepaling geeft duidelijkheid en kan helpen om kunst, antiek en andere waardevolle bezittingen zo evenwichtig mogelijk onder de erfgenamen te verdelen.
Maar daarmee is een nalatenschap niet altijd afgewikkeld.
Wat als niemand een kunstwerk wil hebben?
Het komt regelmatig voor dat bepaalde schilderijen, beelden, Chinees porselein of andere kunstvoorwerpen geen plaats krijgen bij een van de erfgenamen.
Niet omdat ze geen waarde hebben. Soms passen ze eenvoudigweg niet bij het interieur of de smaak van de volgende generatie. Ook kan het gaan om objecten waaraan vooral de ouders gehecht waren.
Verkoop ligt dan voor de hand.
Erfgenamen kunnen dit zelf organiseren, maar kunnen de verkoop ook uit handen geven. Een mogelijkheid is om geschikte objecten bij mij in consignatie te geven.
Hoe werkt verkoop in consignatie?
Bij consignatie blijf ik kijken naar het individuele object en naar de markt waar de beste verkoopmogelijkheden liggen.
Dat kan verkoop zijn aan een verzamelaar uit mijn netwerk, vanuit mijn galerie of via online kanalen. Voor andere objecten kan juist een gespecialiseerd veilinghuis in Nederland of het buitenland de aangewezen route zijn.
Vooraf maken we duidelijke afspraken over het bedrag dat bij verkoop minimaal netto voor de eigenaar moet resteren, mijn commissie voor de bemiddeling en de looptijd van de consignatie.
Deze afspraken worden vastgelegd in een consignatieovereenkomst.
Zo weten alle betrokkenen vooraf waar zij aan toe zijn.
Van geërfde kunst naar een nieuw kunstwerk
Onlangs leverde de verkoop van enkele objecten uit een nalatenschap een mooi bedrag op voor een erfgename.
Zij wilde het geld niet zomaar besteden. De kunstcollectie was immers jarenlang onderdeel geweest van het leven van haar ouders. Daarom ontstond het idee om de opbrengst opnieuw in kunst te investeren.
Niet in een antiek schilderij zoals haar ouders verzamelden, maar in een hedendaags werk dat beter aansloot bij haar eigen smaak.
Samen zijn we op zoek gegaan en uiteindelijk vonden we een schilderij dat voor haar de juiste verbinding vormde: een nieuw kunstwerk, gekocht uit de opbrengst van de collectie van haar ouders.
De objecten zelf kregen een nieuwe eigenaar. De herinnering aan de collectie kreeg op deze manier een andere vorm.

Taxatie is soms pas het begin
Bij een nalatenschap gaat het daarom niet alleen om de vraag wat de objecten het waard zijn.
De vervolgvraag kan minstens zo belangrijk zijn. Welke objecten willen de erfgenamen behouden en welke objecten kunnen beter een nieuwe eigenaar krijgen?
Een deskundige taxatie geeft daarvoor eerst het noodzakelijke inzicht. Daarna kan per object worden bekeken welke keuze het meest passend is: verdelen, behouden of verkopen.
Meer over taxatie bij nalatenschap:



